הסתכלו בקנקן

איך מושך הטווס את תשומת ליבה של זוגתו? במה דומה טקס החיזור של בעלי החיים לטקס שלנו? על הקשר בין חיזור לאיפור

קובי יחזקאלי 05/06/09

מכירות את הסיטואציה שבה קרובת משפחה, חברה או סתם מישהי שאתן מכירות מודיעה לכן שהיא בהריון?
השיחה מתחילה בדרך כלל בהתרגשות גדולה, עוברת לשאלות בנוגע למין העובר ולהעדפת ההורים בנושא וממשיכה באיחולים לבביים ובחשיפת התוכניות העתידיות כלפי ההוא שם בבטן. אך כשמגיע הרגע בו שני הצדדים נסחפים לתהיות נוסח למי הוא יהיה דומה ואיזה עיניים יהיו לו, עוצרים מיד ומסכמים ב"העיקר שיהיה בריא". האם יכול להיות שהציפייה לקבל תינוק יפה לא רחוקה מהציפייה לקבל תינוק בריא?

תפישת היופי שלנו, נשענת בבסיסה על ההנחה כי יפה= בריא וכי מראה בריא פירושו יפה. רזון קיצוני או עודף משקל, קירחות או שיעור יתר, חיוורות וחוסר סימטריה למשל, נוטים להתפרש בדרך כלל כלא יפים, היות והם מעידים כביכול, על סוג של חולי.

הקשר בין בריאות ומשיכה מינית ניכר גם מסוף גיל ההתבגרות, בו מי שנחשב מושך אוחז למעשה בנתונים שקשורים לפריון (אצל נשים) ולהגנה על הצאצאים (אצל גברים). מותניים עגולות וחזה מפותח מסמלים את מידת הבשלות והפוריות אצל מתבגרות ומבנה גוף שרירי, נתפש כאטרקטיבי ויפה יותר ממבנה קטן ושדוף בקרב גברים, היות והוא מסמל את יכולתו של הזכר להגן על צאצאיו.

בפאב, כמו בטבע

מודל זה הינו הבסיס להתנהגות המינית בקרב בעלי החיים ובא לידי ביטוי גם בתהליך החיזור. חיזור בטבע, הוא ניסיון של בעל חיים אחד (בדרך כלל הזכר) למשוך פרט מאותו זן ביולוגי ממין שונה (הנקבה), במטרה להצליח להזדווג ולהעמיד צאצאים.
טקס החיזור הוא אחת מהתצוגות היפות ביותר שעורכים בעלי חיים. הזכר מנסה להרשים ולשכנע ככל יכולתו את הנקבה שהוא הבריא והמוצלח מבין כל הזכרים האחרים, כדי שלנקבה יהיה כדאי להזדווג ולהעמיד צאצאים דווקא איתו.

פעולת החיזור היא פעולה מורכבת שמתבטאת לפני הכל במציאת בן-זוג אפשרי. לבעלי חיים שחיים בקבוצות גדולות ומלוכדות אין זו בעיה, אולם למינים של בעלי חיים יחידאיים (רווקים ורווקות תל אביביות למשל) מציאת בן הזוג היא קשה יותר. בעלי חיים אלו נוטים להתאסף ולהתקבץ באופן טבעי באזורים מסוימים כגון מקווי מים או באזורים בהם מצוי מזון רב (בקיצור, פאב).

לצורך פעולת החיזור, משתמשים בעלי החיים בטכניקות חיזור שונות ומגוונות כשכל מין שם דגש על אלמנט דומיננטי אחר. חלק גדול מתצוגות החיזור מתבסס על שימוש באמצעים חזותיים- ריקוד שמבצע הזכר סביב הנקבה כדי להרשימה או חשיפת כנפיו הצבעוניות של טווס זכר למשל. אותות החיזור של העופות, מבוססים בעיקר על קול ולכן קל לזהותם ולעקוב אחריהם. אצל מיני עופות מסוימים, הזכרים שבים מהנדידה לפני הנקבות, מגדירים טריטוריה ומתחילים לשיר כדי להפגין את חוזקם ולהרשים את הנקבות. ככל שמתקדמים בסולם האבולוציה פעולת החיזור נעשית מורכבת ומשוכללת יותר.

מינים מפותחים יותר, עושים שימוש באותות כימיים (הפצת פרומון) הפועלים על חוש הריח ומסמנים כי הפרט מוכן להזדווגות. גם בני אדם מפרישים פרומונים, אולם ככל שהאדם התפתח מבחינה אבולוציונית חוש הריח שלו הפך לבסיסי ומצומצם ואילו חוש הראייה התפתח והפך לדומיננטי. למרות זאת, מחקרים אחרונים מצביעים כי קיים קשר הדוק בין ריח ומשיכה מינית, גם אם איננו מודעים לכך. נראה כי אנו נמשכים לאנשים שמתאימים לנו מבחינה גנטית ומזהים זאת לפי ריח הגוף.

בטבע, הזכרים מתאפרים

עם זאת, חוש הראייה והחיצוניות עדיין משחקים תפקיד מאוד חשוב בפעולת החיזור של בני האדם ומעניין להקביל זאת לבעלי חיים שמבססים את פעולת החיזור שלהם על חוש זה. אצל בעלי חיים בעלי חוש ראייה דומיננטי, ניתן להבחין בהתנהגות מוחצנת, ססגונית ובולטת ומתוך כך, מסוכנת למבצעיהן- שכן טורפים יכולים לזהותם בקלות ולצוד אותם. כך למשל, מיני עטלפים המתבייתים על קרקורי החיזור של חסרי זנב (צפרדעים וקרפדות) ומשביעים בכך את רעבונם.

מסיבה זאת, על בעל החיים לאזן בין מידת ססגוניותו לבין הרצון להסוות את עצמו וזו עשויה להיות התשובה לשאלה, מדוע בטבע (בניגוד לבני האדם) דווקא הזכרים הם אלו שמתקשטים. ברוב הפעמים אם כן, נעוצה הסיבה בעובדה שעל הנקבה מוטלת אחריות גדולה יותר. היא זו שמבטיחה את המשכיותו של המין ואין היא יכולה לעטות צבעים עזים, היות ובדרך זו היא עשויה למשוך טורפים לצאצאיה. הסכנה כי גברים ייטרפו הלכה והצטמצמה עם השנים ומבחינה מספרית, גברים מהווים מיעוט ביחס לנשים. עובדות אלו, הביאו למצב בו תפקיד החיזור המסורתי- הצבעים, הריקוד, הקולות ותצוגות הראווה, עבר לנשים וכי עליהן "מוטל" למשוך את הזכר בו הן מעוניינות.

מסקנות מהתבוננות בהתנהגותם של בעלי החיים, אפשר להשליך גם על נושא האיפור- אין ספק שצבעוניות, ססגוניות והדגשה היא חלק בלתי נפרד מפעולת החיזור. זכרו כי את מה שלא עשה הטבע יכול לעשות הצבע וכי בדומה לזכרים "המתאפרים" שצריכים לבצע את פעולת החיזור באופן לא מוחצן מידי, תמיד כדאי לשמור על איזון.

מעוניינת בסדנת איפור אישית?
 

 

 

 

הירשמו ותיהנו מעדכונים והטבות

newsletter

RSS Feed