קריירה באיפור

מפלרטטים עם עולם האיפור כבר זמן רב, אבל החיים הובילו אתכם למקום אחר? יש לכם הזדמנות לעשות שינוי. חלק ב'

מזל דבח 08/07/09

לחלק הראשון של הכתבה >>

בחלק הראשון של הכתבה, דיברנו על מהות השינוי המקצועי ומתי כדאי לערוך אותו. דיברנו על מקצוע האיפור כעל אופציה אטרקטיבית לשינוי קריירה ועל הצעד הראשון בדרך להגשמת המטרה - בחירת קורס מקצועי מתאים. בחלק זה נעסוק במרכיבי ובמאפייני מקצוע האיפור ונפרט בהרחבה על תחומי התעסוקה האפשריים בו.

אך ראשית, הנה כמה נקודות חשובות שכדאי לאמץ בכדי להשלים את ההכשרה בצורה הטובה ביותר ולהפיק את המרב מקורס האיפור:
• תשוקה- הרצון והתשוקה הם המנוע לעתיד. בלעדיהם, תדמו למכונית ללא דלק. על מנת להתמיד במקצוע כלשהו או להקים עסק, אתם זקוקים להמון תשוקה.
• משמעת- על מנת להצליח כמאפרים מקצועיים, תצטרכו משמעת שתסייע לכם ללמוד, להתאמן ולנקוט בצעדים הנדרשים להתחלת העסק.
• היכולת לפעול- חשיבה בלבד לא תספיק וגם תשוקה בלבד לא. כדי לקדם דברים תצטרכו לפעול. זכרו, הליכה בעקבות חלומותיכם הינה הדרך הקלה ביותר להשגת חיים אידיאליים.

העבודה בתחום האיפור הינה גמישה. תוכלו לעסוק בתחום האיפור במשרה מלאה או לשלב עבודה מהנה במשרה חלקית, עם עיסוק נוסף או עם לימודים. אם אתם כבר עובדים בעולם היופי כסטייליסטים או כמעצבי שיער תוכלו להרחיב את מעגל שירותיכם ולהגדיל את הכנסותיכם, על ידי אימון כמאפרים מקצועיים.

בניית עסק כמאפרים מקצועיים

אחד היתרונות הבולטים בתחום האיפור המקצועי, הוא שבניגוד לרוב העסקים בשוק, נדרשת השקעה נמוכה בלבד בכדי לבנות עסק עצמאי באיפור ומרכיב הסיכון קטן יותר.
יתרונות חשובים נוספים:
• עבודה ללא מועסקים - מה שמשחרר אתכם מהוצאות בעלות מרכיבים אישיים ומהטרחה שבניהול צוות.
• דרישה בשוק - טיפולי יופי ואיפור מקצועי תמיד יהיו בדרישה. למעשה, זהו אחד המגזרים בעלי הצמיחה הכלכלית המהירה ביותר- תעשיית היופי צומחת בקפיצות עצומות של יותר מ-7% בשנה.
• מקצוע משמח וחיובי - עבודה מהנה הנה חיונית אם ברצוננו לחיות חיים מספקים. עבודה עם אנשים ברגעים המשמחים של חייהם, שינוי אדם כלשהו או הפיכתו ליפה יותר, הינם מרגשים ומתגמלים מאוד.

הודות לגדילה בכמות ערוצי הטלוויזיה, המודעות ליופי ואיפור וריבוי אמצעי המדיה והמגזינים (דרישה גדולה להפקות אופנה), עולם האיפור המקצועי חוות כעת את רגעיו המבטיחים ביותר. קיימות מגוון אפשרויות פעילות והתמחויות שונות למעוניינים לעסוק במקצוע וכל תחום הוא עולם ומלואו.

איפור קולנוע ותיאטרון

איפור מקצועי חשוב כל כך בהוליווד, עד שניתן פרס אוסקר מיוחד עבור קטגוריה זו. בכוחו של איפור נכון להמיר מראה של שחקן, לגרום לו להיראות שזוף, חיוור, ביש בזל, זקן יותר, צעיר יותר וכו'. השילוב בין איפור ופרותזת אף לדוגמה, הפכו את השחקנית ניקול קידמן לסופרת המפורסמת מתחילת שנות העשרים, וירג'יניה וולף, בסרט "השעות" (2002).  בכדי ליצור ביטוי ויזואלי נכון לדמויות בסרט, על המאפר לקחת בחשבון גורמים רבים כמו גיל הדמויות, המיקום, התקופה, איך התאורה תשפיע על האיפור. עליו לחקור מהם סגנונות השיער, האיפור והתלבושות האופייניים לתקופת הזמן המסוימת ולייצר סקיצות או תמונות על מנת להציג את התכנון שלו. אמני האיפור מתייעצים עם בימאים וטכנאים לגבי רעיונותיהם העיצוביים, בשלבים שונים לאורך התהליך.

ישנם מאפרים העוסקים באפקטים מיוחדים, דוגמת פצעים או מומים עבור סרטי אימה או פעולה ולעיתים עבודת האיפור עורכת שעות ארוכות עבור מציג אחד בלבד. במהלך הופעה או צילום סרט המאפרים נשארים מאחורי הקלעים על מנת לפקח על ההפקה, מתחזקים את איפור השחקנים, עורכים תיקונים במידת הצורך ומסייעים בהורדת האיפור בסוף המופע או יום העבודה.

עבודתו של מאפר מקצועי על הסט יכולה להיות מורכבת מ:
• הכנת העור להוספה והורדה של האיפור כנדרש.
• איפור במגוון רחב של מוצרי איפור מקצועיים.
• עיצוב פאות, זקנים, מסכות ופרותזות והוספתם על מנת להשיג מראה הולם לדמות.
• שימוש באיפור להשגת אפקטים דוגמת הזדקנות, מחלה, צלקות וסימנים כחולים.
• שינוי או תיקון של האיפור במהלך הפקות על מנת לאפשר המשכיות של מראה השחקן.
• ייעוץ למעצבי שיער אודות התסרוקת הרצויה עבור דמות.
• קריאת תסריטים על מנת לתאם ציפיות לגבי חומרים/דרישות מראה/השפעות תקציביות ועוד.
• העלאת רעיונות עיצוביים ושרטוטם.
• עבודה לצד קולגות בצוות העיצוב, בכדי לוודא שהמראה הכללי עקבי.
• בניית יחסי גומלין עם המאופרים.
• יישום והבנה שימושית של התאורה, תהליך הצילום, צבעים והשפעתם של אפקטים מיוחדים/תהליכי איפור על העור.
• עבודה מהירה ומדויקת בתנאי עבודה לחוצים בזמן.

עבודת מכירת איפור ישירה

תחומי האחריות של מאפר שעוסק במכירות משתנים על פי תחום העבודה ונעים בין העסקה במשרה מלאה ובין העסקה כפרילנס. בתפקיד מכירות במשרה מלאה, תחומי האחריות דומים לכל תפקיד קמעונאי אחר, אך נוספים לכך הייעוץ ואיפור הלקוחות.

איפור אופנה

כמאפרים בתחום האופנה, תוכלו לעבוד בהפקות אופנה מגזיניות, בפרסומות, בתצוגות אופנה, בהופעות אורח של סלבס ובקליפים. עולם האופנה הוא עולם דינמי שמשתנה כל הזמן ועליכם להישאר מעודכנים. כדאי לאזן בין צבעים בולטים ומבריקים כפי שהם נראים ממרחק על מסלולי התצוגה ובין צבעים עדינים יותר הנצפים מקרוב על יד צוותי צילום וטלוויזיה. עבודה על תצוגת אופנה יכולה להתחיל בפגישה עם מעצב הבגדים ועם מפיק או במאי התצוגה. אחרי הבנת הקונספט והמראה הכללי, יוצרים סקיצות עבור כל דוגמנית בהתאם לאאוטפיט שלה ואחרי אישור הסקיצות, יוצרים את המראה עצמו. התצוגות מתאפיינות בקצב מהיר עד מטורף ומומלץ ללמוד כיצד להישאר רגועים בתוך ההתנהלות הכאוטית.

איפור טלוויזיה

עבודות איפור מקצועיות בתחום הטלוויזיה עשויות לכלול דרמות היסטוריות הדורשות תשומת לב מדויקת לפרטים תקופתיים ושימוש בפאות מפוארות. בעבודה בתוכניות בשידור חי, אחראי המאפר על איפור האורחים והמגישים ובנוסף על הכנת לוח זמנים לאיפור ועל פיקוח ותיאום בין קולגות כמו מאפרי גוף, מאפרי אפקטים מיוחדים ומעצבי שיער. העבודה בטלוויזיה נחשבת לעבודה מהנה ויציבה בקרב מאפרים מקצועיים ורבים בוחרים לעסוק בה. בתחום זה, מומלץ לצבור ניסיון ולעבות את תיק העבודות בתמונות ובהמלצות. ניתן לפנות בהתחלה לערוצים או לרשתות קטנות בהן תוכלו לרכוש ניסיון יקר בתחום, ליצור קשרים ולהרחיב את הרזומה.

עיתוני דפוס, קטלוגים ופרסומות

למאפר חלק ניכר וחשוב בצילומי דוגמנות לקטלוגים, עיתונים וירחונים. דרוש ניסיון על מנת להבין כיצד צבעים מתורגמים לדפוס צבעוני ושחור לבן וניתן לרכוש אותו בעבודה במערכת או עם צלם קבוע. המפגש עם דוגמניות רבות, יכול לסייע בהרחבת הקשרים המקצועיים עם צלמים, סטייליסטים, מעצבים ודוגמניות נוספות שירצו שתאפרו אותן.

מותגים בחנויות

עבודת איפור זו משלבת בין מלאכת האיפור ובין מכירות מוצרי איפור וטיפוח. העבודה מתאימה לאנשים שאוהבים לעבוד עם קהל ושיש להם נטייה וכישרון למכירות. בעבודה עם מותג איפור, לומדים על המוצרים, מרכיביהם, שימושם ועל דרכי איפור שונות. עיסוק בתחום זה, יקנה לכם מיומנות מכירה אותן תוכלו להעתיק אחר כך לתחומים נוספים של המקצוע ויספק לכם הכנסה קבועה. בנוסף, תוכלו ליצור אינטראקציה וקשרי עבודה עם מאפרים נוספים.

תחרויות יופי

ישנן מספר תחרויות מקומיות הנערכות בארץ מדי שנה, תוכלו לפנות למנהלי התחרויות ולהציע את שירותיכם. ניתן לעזור למשתתפות רק על ידי תיקוני איפור או לאפר אותן מההתחלה. בנוסף לפרסום וליחסי הציבור שתעשו לעצמכם, העבודה בתחרויות יופי מהנה ומספקת. בנוסף לניסיון ולהיכרות עם דוגמניות עתידיות, תוכלו ללמוד על תאורת במה משתנה ואופן השפעתה על האיפור.

עבודה עצמאית

בסביבתם הקרובה מצויים אלפי לקוחות פוטנציאליים שזקוקים לשירותיך באיפור לאירועים, חתונות או על מנת ללמוד איך להתאפר ולהיראות טוב יותר. תפקיד המאפר הוא לפרש את דרישות האיפור של הלקוחות ולהפיק ייצוג חזותי מדויק, הן מבחינה יצירתית והן מבחינה טכנית. כמובן שאפשר לשלב את העבודה העצמאית עם עבודות נוספות בהפקות טלוויזיה ואופנה.

הערך המוסף

מאפרים מתחרטים לעיתים רחוקות בלבד, על בחירתם בעבודה זו שהנה יצירתית, מאתגרת ולרוב רווחית מאד. בתחומי האופנה, הבמה והקולנוע, תוכלו לעבוד לצד אנשים מיומנים ומפורסמים, ליהנות מנסיעות בינלאומיות וממידה רבה של שליטה במקומות ובזמני העבודה שלכם. בנוסף, תיהנו מהסיפוק שבראיית חזונכם הופך למציאות ותזכו להכרה על תרומתכם.תוכלו להתחיל בעבודה במשרה חלקית, ללא השקעת כספים עצומה ואף לשמור בו זמנית על עבודה נוספת. עבודתו של מאפר הנה יצירתית וחברתית ומאפשרת גיוון, יצירת קשרים ואיסוף חוויות. לעזור לאחרים להוציא את הטוב שבהם ולגרום להם להרגיש טוב יותר עם עצמם הוא אחד החלקים המתגמלים ביותר בעבודתו של המאפר.

מכללת איל מקיאג' דורגה במקום הראשון בסקר "ידיעות אחרונות" 2009, כמכללה המובילה והטובה ביותר למקצועות האיפור והקוסמטיקה בישראל. אנו מזמינים אותך  לפגישת ייעוץ במכללה, בה תוכלי להתרשם מהמקום, מהמרצים ומתוכניות הלימוד.

לחלק הראשון של הכתבה >>
 

הירשמו ותיהנו מעדכונים והטבות

newsletter

RSS Feed