איפור דראג

מאחורי כל דיווה גדולה, עומד איפור זוהר ומרהיב! מכללת איל מקיאג' גאה להגיש את המדריך ליצירת איפור דראג, שלב אחר שלב

לי סביון, בן רביבו 22/08/10

איזה כיף לאפר דראג קווין! התלבושות, השיער, האיפור המוגזם, הכל גדול, נוצץ, צבעוני ודרמטי. דראגיסטים רבים שמופיעים באופן קבוע, מאמצים לעצמם מאפר אישי אליו הם מתחברים מבחינת סגנון האיפור והטכניקה ועם הזמן, לומדים בעצמם כיצד להתאפר. באיפור דראג, אנו הופכים גבר לאשה ויוצרים איפור נשי, מוגזם ותיאטרלי, שמתאים לדמות הדראג הנבחרת ונראה טוב ומרשים על הבמה. דמות של דראג מבוססת בדרך כלל על חיקוי שחקנית, זמרת או דיווה גדולה מהחיים, תוך הקצנה של סממני היכר ואלמנטים חיצוניים המאפיינים אותה.

איפור דראג הוא הזדמנות מצוינת להפגין כישרון ויכולות אמנותיות. אך לצד אלו, חשוב לשמור על דיוק מרבי ולשים דגש רב על עמידות האיפור, שאמור להישאר במקום ולהישמר לאורך כל ההופעה.

קצת היסטוריה

ביטויים מוקדמים לאמנות הדראג ניתן לראות בתיאטרון, בו שיחקו בעבר גברים בתפקידים נשיים, מסיבות חברתיות ותרבותיות שונות. במאה ה-14, שיחקו בתיאטרון ה"נו" היפני, גברים בתפקידים נשיים, אך המשיכו להשתמש בקולם הגברי. בסוף המאה ה-16, גילמו גברים תפקידי נשים בתיאטרון הקבוקי היפני, לאחר שהשלטונות אסרו על שחקניות להופיע בו, עקב אופיין הארוטי של ההצגות. גם באנגליה, תחת מלכותה של אליזבת הראשונה, שיחקו גברים בתפקידים נשיים, היות ובלהקות התיאטרון היו גברים בלבד.

מופע דראג הינו מופע צבעוני, נוצץ וססגוני ולאיפור תפקיד מרכזי בו. הוא חייב להיות יפה, מרשים, זוהר ומוגזם. באיפור זה, אנו מנסים להפוך גבר לאשה באמצעות הסתרת הגבות ושינוי מבנה הפנים ולהגדיל את שטח האיפור (העיניים והשפתיים) בניסיון ליצור אפקט מרשים בהופעה.

החומרים הדרושים לאיפור דראג:

1. דבק "ספיריט גאם"- דבק חזק שמשמש גם להדבקת שפמים וזקנים בתיאטרון. תפקידו להדביק את שיער הגבות בצורה חזקה, לפני כיסוין במייק אפ.
2. שעוות "גומוזה"- השעווה ממלאת את החללים הנוצרים כתוצאה מהדבקת שיער הגבות ויוצרת מעין טקסטורה של עור.
3. ספטולה- מקל רופאים, סכין ללא שיניים, או כל פלסטיק שטוח אחר.
4. מייק אפ מוצק- עמיד ובעל כיסוי גבוה.
5. אייליינר עמיד במים (לעמידות מקסימלית בזמן ההופעה).

שלב ראשון: העלמת הגבה הקיימת וכיסוייה

המטרה- להגדיל את שטח האיפור בעיניים ולצייר גבה נשית חדשה.
• הניחו כמות נדיבה של דבק נגד כיוון צמיחת השיער והמתינו 30-40 שניות לייבושו.
• בעזרת ספטולה, מתחילים לתופף על הדבק והגבה ומרימים את השיער לכיוון המצח עד השטחה.
• הניחו שכבה נוספת של דבק על הגבה, על מנת להבטיח הדבקה חזקה של הגבות ולמנוע פירוק במהלך ההופעה.
• קחו מעט משעוות הגומוזה (באמצעות הספטולה), השטיחו ומלאו את אזור הגבה, עד ליצירת טקסטורה חלקה של עור.
• הניחו מייק אפ מוצק בטפיחות בעזרת ספוגית, עד להעלמת הגבה ולאחר מכן, על גבי כל שטח הפנים. מייק אפ מוצק מעניק כיסוי מושלם ועמיד ומתאים מאוד להופעה שכרוכה בתאורה חזקה והזעה. חשוב להתאים את גוון המייק אפ להתאים לגוון הגוף והפנים.
• לאחר קבלת גוון אחיד בפנים, הניחו כמות נדיבה של פודרה דחוסה ויבשו את המייק אפ. מי שמעדיף מייק אפ אבקתי, יכולים להשתמש בפודרה מינרלית שנחשבת לעמידה במיוחד.

שלב שני: יצירת גבה וזהות חדשה של הפנים

• התחילו ליצור את הגבה החדשה בדיוק בנקודת תחילת הגבה המקורית (בחלק שקרוב לאף) ועלו לכיוון המצח בהתאם לצורת הגבה והדמות בה מעוניינים. שרטוט הגבה החדשה ייעשה קודם כל על ידי סימון נקודות, בכדי להבטיח סימטריה ודיוק, באמצעות אייליינר שחור /חום כהה עמיד במים (כי מאוד מזיעים על הבמה) או אינקליינר.
• חברו בין הנקודות בקו ליצירת המבנה, וצרו סימטריה בין שתי הגבות.
• התחילו להעניק אופי לגבה ולבנות אותה בדומה למבנה גבות נשיות סטנדרטיות, שהולכות ונהיות דקות ככל שהן עולות (מעין משולש עם קימור עגול). חשוב לשמור על סימטריה ולסיים את השרטוט באותה נקודה בכל צד.

שלב שלישי: יצירת איפור העיניים

מדובר בשלב חשוב מאוד, שיוצר למעשה את הדמות. כדאי לבחור לפחות שלושה גוונים של צבעים חזקים (מהבהיר ביותר ועד הכהה ביותר) וליצור שטח איפור גדול בעיניים.
• באיפור עיניים זה שילבנו בין חמישה גוונים שונים - שחור כהה, סגול כהה, אפור, כסוף ולבן, בחלק הקרוב ביותר לעין. את המעברים בין הגוונים יש לטשטש ולחבר באופן הרמוני ורך. שימו לב כי הצבע הכהה שבזווית החיצונית של העין, יוצר למעשה שקע חדש מדומה (כי הרי הגבהנו את הגבות). ומעניק תלת ממדיות חדשה והכרחית לעין.
• הניחו צללית מבריקה בהירה לבנה או שמנת על עצם הגבה החדשה (מתחת לגבה המצוירת).
• הבריקו את האיפור כדי להעניק מראה זוהר יותר, בעזרת צלליות אבקה מבריקות ונצנצים בצבעים תואמים שיונחו על גבי הצלליות..
• תחמו את קו הריסים התחתון באמצעות הצללית הכהה בה השתמשתם.
• תחמו את החלק התחתון הפנימי של העין (מעקה העין), בעזרת ג'ל איליינר, העמיד יותר מעיפרון.
• הדביקו ריסים מלאכותיים דרמטיים, להשלמת המראה התיאטרלי והמוגזם, לשואו.

שלב רביעי: הצללות וסומק

היות ולגברים יש עצמות לחיים ולסת בולטות יותר, עלינו לרכך אותן ולדחוס אותן פנימה בעזרת פודרה בגוון כהה.
• צרו הצללות (הנחת צבע כהה באזור מסוים = הצללה) בשקעי הלחיים, בעצמות הלסת, עצמות המצח ועל גבי הזוויות החיצוניות של האף, על מנת להצר אותו.
• הניחו סומק בגוון ורוד או אפרסקי על תפוחי הלחיים בכמות גדולה מהרגיל, כדי להבליט את תפוחי הלחיים ששמוטים יותר אצל גברים בדרך כלל.

שלב חמישי: שפתיים

השפתיים חשובות ביותר באיפור ומרכזיות בהופעה, שכן דראגיסטים עושים בהן שימוש רב בשל ה"ליפסינג". מטרתנו אם כך, היא להרחיב את המסגרת החיצונית של השפתיים ולהפוך אותן לכהות וגדולות.
• שרטטו שפתיים חזקות בעזרת תוחם כהה. באיפור זה, השתמשנו בתחום בצבע סגול.
• מלאו בעזרת התוחם רק את קצוות השפתיים והשאירו את החלק הפנימי בהיר (יוצרים מעין בועה), בכדי ליצור אשליה של שפתיים תפוחות.
• באותה מגמה, צובעים את השפתיים בעזרת שני גוונים של שפתונים, אחד כהה ואחד בהיר. את השפתון הכהה מורחים בחלק החיצוני ואת השפתון הבהיר בחלק הפנימי.
• ניתן להבריק את השפתיים בעזרת הנחת גלוס או נצנצים מעל השפתון.
להשלמת המראה, הוסיפו כמובן פאה, שלל אקססוריז, תכשיטים ובגדי שואו מדהימים.

מי זו LOLLY?

יובל, בעזרתו יצרנו את מדריך האיפור, הוא דרג קווין בעצמו, האוחז בשם הבמה Lolly Pott. "לולי היא דמות די חדשה בעולם הדראג, עדינה, מסתורית ובעלת קסם אישי רב", אומר יובל. "המראה החיצוני מאוד חשוב לה והיא תמיד מנסה להיות יפה, זוהרת ומושלמת".

איך נוצרה לולי?
"הרצון לעשות דראג היה מאוד ספונטני ונוצר בין היתר מהעובדה שבן-זוגי עושה דראג כבר הרבה שנים ובעיקר מסקרנות. מבחינתי הדראג הוא לא ביטוי לצורך או לרצון כלשהו שלי להפוך לאישה, אלא מדובר בעיקר במשחק בו אמנם אני יכול להתחבר באופן חופשי לצד הנשי שבי, אבל בעיקר להיות כמעט כל דמות שעולה על רוחי ולעשות כמעט כל מה שבא לי באותו הרגע. אין ספק שהחוויה מתעצמת בגלל האופן שבו החברה מגיבה לדראג, גם הסטרייטית וגם הלהט"בית. הטשטוש המגדרי הכל-כך מוצלח והדמות שפשוט אי-אפשר להתעלם ממנה (בלונדה בגובה 2 מטר...) נותנים הרבה כוח לשחק ולהשתעשע איתו, וכשנמאס אפשר ברגע לחזור להיות יובל".

מה הדמות גורמת לך להרגיש?
"מבחינתי הדראג נותן לי את היכולת להגשים, במידה מסוימת, חלומות סביב דוגמנות ומשחק, שתמיד היו לי ובנוסף, מאפשר לי להתמודד ולעבוד על ביישנות, סגירות וביטחון עצמי".

איזה איפור אתה אוהב ומעדיף בהופעה?
"האיפור משתנה בהתאם להופעה הספציפית. כרגע, אני לא מתאפר בעצמי לפני הופעות, אלא נעזר במאפר. לדעתי, חשוב מאוד להיות בקשר עם המאפר בזמן האיפור ולא להתבייש לשאול, או לבקש לשנות משהו שלא מוצא חן בעינכם. מבחינתי, אם אני לא מרגיש בנוח עם האיפור אני לא מרגיש בנוח עם הדמות וזה בהחלט יהיה ניכר כלפי חוץ".

המוצרים בהם השתמשנו ליצירת המראה:
• מייק אפ מוצק M9
• פודרה דחוסה "גולד"
• צלליות לאיפור העיניים: צללית שחורה "בלאק אוניקס", צללית סגולה "אבסולוט פרפל", צללית סגולה "אקסוברנט פרפל", צללית כסופה "טיטניום", צללית לבנה "אוקסיג'ן" וצללית לבנה מבריקה "סנואו". על הצללית הסגולה הנחנו צללית מבריקה בגוון "מג'נטה" ועל הצללית הכסופה, צללית מבריקה "סילבר".
• אייליינר שחור
• אייליינר ג'ל במעקה העין
• קוקה דחוסה
• סומק "הארלו פינק"
• תוחם מינרלי "וויין"
• שפתונים: שפתון ורוד בהיר "אורכיד" ושפתון סגול- בורדו "אגפלנט".
 

מעוניינים ללמוד איפור דראג? תאמו עכשיו פגישת ייעוץ ותוכלו ליהנות משיעור ניסיון וערכת מוצרים בשווי 270 ₪ במתנה! לפרטים נוספים >>

איפור וסטיילינג: בן רביבו
צילום: עופר מתיתיהו
דראג: Lolly Pott

תגובות: לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
קרן.ד 26 אוגוסט 2010 14:22

מושלם

מושלם!

סגור

הירשמו ותיהנו מעדכונים והטבות

newsletter

RSS Feed