יפן זה כאן

לוליטה מפתה או אולי מנגה מגניבה? בן רביבו מציג מראות איפור משוגעים ושמחים בהשראת אופנת הרחוב היפנית

לי סביון 20/10/10

הרחוב היפני מוכר מאז שנות ה-90 כבית גידול למגוון סגנונות לבוש, שנוצרים מאימוץ טרנדים שונים ביפן ומחוצה לה ומכונים "אופנת רחוב יפנית". הטרנדים האלו הודקו, הוקצנו, שולבו זה עם זה ומתועדים מאז 1997 במגזין האופנה הראוי "פרוטס", שעוקב אחר מתלבשים שונים ומגוונים ברחובות טוקיו.
הסיבות להיווצרות ולהתפתחות אופנת הרחוב היפנית בצורה כל כך מהודקת, עדכנית ומוקפדת, שונות. יש הסבורים כי לנוער היפני יש יותר מידי כסף פנוי וזמין לבזבוזים, היות והם נוהגים להתגורר עם ההורים בדרך כלל עד גיל מאוחר יחסית. בנוסף, תרבות הצריכה מקושרת עם "האופי הלאומי" היפני מאז הצמיחה הכלכלית ביפן, בשנות ה-80, מה שאומר הרבה מאוד שופינג.

האיפור המשוגע שיצרנו ברוח אופנת הרחוב היפנית, מורכב משילובי צבעים חזקים, צורות וטקסטורות שונות. האפשרויות ליצירה רבות ומגוונות ואפשר להתפרע ולהפליג עד לאן שהדמיון לוקח אתכם.

סגנונות וז'אנרים מובילים באופנת הרחוב היפנית:

לוליטה
ז'אנר הלוליטה נחשב לסגנון הכי מוכר, גדול ונפוץ באופנת הרחוב היפנית וכולל כמה תתי סגנונות. לוליטה גותית למשל, מושפעת מהסטייל הגותי ויקטוריאני, לובשת צבעים כהים ומשלבת בין חצאיות קצרות נפוחות עם גרבי ברך ומגפיים, כשגולגולות, צלבים, עכבישים ושאר אייקונים גותיים, מלווים את האקססוריז שלה. לוליטה מתוקה לעומתה, מתאפיינת בלבוש ילדותי בצבעי פסטל ומושפעת מ'הלו קיטי', בובות תינוקות וחיות מתוקות.

קוגיירו
סגנון הקוגיירו מבוסס למעשה על מדי בית הספר המסורתיים ותלבושת ה'סקול גירל' הקלאסית, רק שהחצאית הרבה יותר קצרה, המחשוף גדול יותר והאווירה הכללית פחות תמימה. הסגנון החל להתפתח בשנות ה-90 ודעך מאז.

בוסוזוקו
מדובר בסגנון המקושר לתת- תרבות האופנוענים והכנופיות ביפן וכולל חליפת טרנינג הנלבשת ללא חולצה מתחת, כשהמכנסיים נתחבות למגפיים גבוהים, מעילים צבאיים וסרטי ראש קשוחים.

ויז'ואל קיי
סגנון אנדרוגיני הכולל איפור צבעוני משוגע, שיער ייחודי ותלבושות מופרעות ומוקצנות. רבים מהאמנים המשפיעים והמצליחים ביותר ביפן מזוהים עם הסגנון הזה.

דולי קיי
סטייל טרנדי ששואב השראה מימי הביניים ומהאגדות, בייחוד של 'האחים גרים'. כולל הרבה חצאיות ושמלות וינטג' ולפעמים גם סמלים דתיים.

קוספליי
קוספליי הוא קיצור של "תלבושות משחק תפקידים" באנגלית ומבוסס על חיקוי מוקפד וטוטאלי של דמות מסוימת- מנגה, אנימה, דמויות ממשחקי וידאו, גיבורי תוכניות טלוויזיה, כוכבי פופ יפניים ועוד.


איפור, שיער וסטיילינג: בן רביבו
צילום: דורון שטיין
דוגמניות: אסתי דיסקין, ספיר בשן

עשינו לכם חשק לאיפור רחוב יפני? צאו לאפר והעלו תמונות לפורום איל מקיאג'!
 

הירשמו ותיהנו מעדכונים והטבות

newsletter

RSS Feed